Strona: BHP - Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy | Studia podyplomowe | Rzeszów / Centrum Studiów Podyplomowych Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Trwa rekrutacja na ten kierunek
(więcej informacji)

Możliwość dofinansowania kosztu studiów

Istnieje możliwość dofinansowania całości lub części kosztów studiów na tym kierunku. Więcej informacji - Baza Usług Rozwojowych (dofinansowanie usług szkoleniowych i doradczych ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Korzyści płynące z podjęcia studiów

Popyt na kompetentnych specjalistów z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Polsce nieustannie rośnie. Wraz z rozwojem prawnej ochrony zatrudnionych w środowisku pracy oraz rozpowszechnianiem się zintegrowanych systemów zarządzania wzrasta zapotrzebowanie na pracowników świadomych nowoczesnych rozwiązań z zakresu BHP, prawa pracy, ergonomicznych metod organizacji stanowisk pracy, metod oceny ryzyka zawodowego i zwalczania zagrożeń oraz organizacji pracy służb BHP. Jakość służb BHP ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa procesów produkcyjnych i usługowych oraz trwałości i stabilności warunków pracy, dlatego też każdy specjalista BHP musi ustawicznie podnosić swoje kwalifikacje. Uczestnik studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy:

• uzyska uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach BHP oraz kwalifikacje do pełnienia obowiązków starszego inspektora BHP,
  • pogłębi wiedzę z zakresu zasad organizacji, planowania, realizacji działań i kierowania zintegrowanym systemem zarządzania bezpieczeństwem pracy oraz zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie,
  • zdobędzie umiejętności niezbędne do audytowania i wdrażania procesów opartych na ISO 45001,
  • pozna zasady ergonomii w projektowaniu i modernizacji stanowisk pracy,
  • nabędzie kompetencje kontroli pracy, analizowania zdarzeń wypadkowych i chorób zawodowych, a także organizowania i prowadzenia specjalistycznych szkoleń BHP,
  • uzyska możliwość budowania i poszerzania sieci relacji zawodowych, tak obecnie ważnych na rynku pracy i w codziennej aktywności zawodowej.

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Studia przygotowują kadrę dla różnych szczebli zarządzania bezpieczeństwem pracy oraz kontroli w Państwowej Inspekcji Pracy. Ich ukończenie pozwala spełnić warunek do zatrudnienia na stanowisku starszego inspektora BHP (rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy).

Adresaci, kryteria kwalifikacji

Studia podyplomowe Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy skierowane są do:

• osób pracujących lub planujących rozpoczęcie pracy w służbach BHP i chcących zdobyć wymagane prawem uprawnienia do wykonywania tego zawodu,
  • specjalistów BHP dążących do podniesienia swoich kwalifikacji,
  • właścicieli oraz kadry kierowniczej sprawujących nadzór nad kwestiami BHP w swoich firmach, w tym także zainteresowanych wdrożeniem systemu zarządzania BHP,
  • osób pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w zakresie dostarczania rozwiązań związanych z BHP.

• Prawo pracy w Polsce i krajach UE
  • Organizacja bezpiecznej pracy
  • Audyty bezpieczeństwa pracy
  • Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy
  • Narzędzia komputerowe w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy
  • Zarządzanie jakością
  • Metodyka i organizacja szkoleń w zakresie bhp
  • Psychologia pracy
  • Metodyka pracy służb BHP
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy
  • Ochrona przeciwpożarowa w środowisku pracy
  • Normalizacja i certyfikacja systemów i wyrobów
  • Projektowanie, wdrażanie i doskonalenie systemów zarządzania BHP
  • Seminarium
  • Zarządzanie ryzykiem zawodowym
  • Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
  • Wymagania bhp dla budynków i pomieszczeń pracy

• Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych,
    • Certyfikat Audytora wewnętrznego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnego z ISO 45001:2018,
    • Zaświadczenie ukończenia zajęć z Metodyki i organizacji szkoleń w zakresie bhp,
    • Zaświadczenie ukończenia zajęć w zakresie Zasad udzielania pierwszej pomocy.
    • 2 semestry, 250 godz. dydaktycznych.
  • Koszt studiów (w r. ak. 2023/2024):
    • 3 200,- zł (semestr I: 1 400 zł, semestr II: 1 800 zł),
    • 3 000 zł (semestr I: 1 300 zł, semestr II: 1 700 zł) - dla absolwentów Politechniki Rzeszowskiej.
  • Uwagi:
    • zajęcia odbywają się średnio dwa razy w miesiącu w soboty i niedziele (wykłady, ćwiczenia, laboratoria).

Dołącz do nas!