Strona: Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych / Centrum Studiów Podyplomowych Wydziału Zarządzania PRz

Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych

Korzyści płynące z podjęcia studiów

Co zyskasz studiując na kierunku Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych?

• zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony zasobów informacyjnych,
  • poznasz praktyków z branży,
  • poznasz najnowsze rozwiązania wykorzystywane w praktyce,
  • wykształcisz niezbędne umiejętności.

cyber_001.jpg

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym zagadnieniem we współczesnym cyfrowym świecie. Rozwój technologii mobilnych, stosowanie polityki BYOD, zwiększenie znaczenia systemów e-commerce powoduje intensywny wzrost zagrożeń, które wymagają nowego podejścia do ochrony informacji. Brak zapewnienia odpowiednich działań może poważnie zagrozić dalszemu rozwojowi i bezpieczeństwu organizacji. Zaistniała sytuacja wymusza funkcjonowanie odpowiednio przygotowanej kadry odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w instytucji, która na bieżąco będzie analizować aspekty bezpieczeństwa informatycznego i dostosowywać rozwiązania adekwatne do nowych wymagań. Przyszli administratorzy powinni być zaznajomieni z zagrożeniami systemów informatycznych w kontekście poufności, integralności i dostępności informacji oraz z możliwościami konfiguracyjnymi infrastruktury sprzętowo-programowej mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa instytucji.

Celem studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a także doskonalenie umiejętności związanych z prowadzeniem polityki informacji oraz dezinformacji w środowisku elektronicznym.

Słuchacze zaznajomią się z zagrożeniami systemów informatycznych w kontekście poufności, integralności i dostępności informacji oraz z możliwościami konfiguracyjnymi infrastruktury sprzętowo-programowej mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa instytucji.

Absolwent po ukończeniu studiów będzie w stanie sprawnie identyfikować zagrożenia bezpieczeństwa systemów informacyjnych,  wskazać najlepsze rozwiązania w zakresie ochrony bezpieczeństwa informacji, a także projektować i wdrażać systemy bezpieczeństwa informacji. Zdobędzie umiejętności pozwalające na analizę przyczyn i przebiegu procesów, a także zjawisk społecznych, które umożliwią formułowanie własnych opinii. Wykorzysta również wiedzę teoretyczną do opisu i analizy przyczyn i przebiegu procesów związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Adresaci, kryteria kwalifikacji

Studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych adresowane są do absolwentów studiów wyższych, którzy chcą nabyć lub rozwinąć swoje kompetencje i umiejętności.

• Audyt informatyczny
  • Ataki cybernetyczne - studia przypadków
  • Bezpieczeństwo informatycznych systemów infrastruktury krytycznej
  • Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - projekcja zagrożeń
  • Eksploatacja i bezpieczeństwo systemów bazodanowych
  • Internet - informacja, dezinformacja, manipulacja
  • Metody zapewniania bezpieczeństwa systemów operacyjnych
  • Nowoczesne metody monitoringu włamań w systemach teleinformatycznych
  • Ochrona informacji niejawnych
  • Ochrona sieci komputerowych
  • Podstawy prawne cyberprzestrzeni w UE oraz Polsce
  • Strategia ochrony cyberprzestrzeni Polski
  • Testy penetracyjne aplikacji webowych, systemów i sieci
  • Współczesne koncepcje bezpieczeństwa
  • Zarządzanie incydentami - SOC oraz CERT
  • Zarządzanie projektami
  • Zarządzanie bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie

• świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
    • 2 semestry, 230 godz. zajęć dydaktycznych
  • Koszt studiów:
    • 3 250 zł, sem. I: 1 600 zł, sem. II: 1 650 zł (absolwenci PRz)
    • 3 650 zł, sem. I: 1 800 zł, sem. II: 1 850 zł

Uwagi:

• Zajęcia odbywają się średnio dwa razy w miesiącu w trybie hybrydowym w systemie niestacjonarnym (soboty i niedziele) w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów.

Dołącz do naszych studentów!

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz

Kierownik kierunku

Profesor uczelni, Katedra Ekonomii, Wydział Zarządzania, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył Akademię Młodych Dyplomatów.
Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Uczestnik Laboratorium Idei - Prezydenckiego Programu Eksperckiego Kancelarii Prezydenta RP (2012-2013), a także ekspert w Biurze Projektów Programowych Kancelarii Prezydenta RP (2014-2015). Pracował dla Jana Kułakowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego (2006-2009).

Prowadził badania naukowe we Włoszech (Ca’Foscari University of Venice, 2014), Szwajcarii (University of Geneva, 2014), Niemczech (Deutsches Institute Wirtschaftsforschung w Berlinie 2015, Freie Universität Berlin 2016, Humboldt Universität w Berlinie 2018). Jest laureatem stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017-2019). Uczestniczył w projektach badawczych MNiSW. Jest autorem ponad 60 samodzielnych artykułów naukowych, a także 2 monografii. Współpracuje w charakterze recenzenta z zagranicznymi oraz polskimi czasopismami naukowymi. Redaktor naczelny „Energy Policy Studies”. Ekspert NAWA (od 2020), NCBiR (od 2019), Research Executive Agency (REA) of the European Commission (od 2020), a także starszy specjalista Sieci Badawczej Łukasiewicza - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG (2021). Pomysłodawca oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego cyklicznej konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju".