Strona: O problemach socjologicznych z prof. dr. hab. Andrzejem Rychardem na studiach MBA / Centrum Studiów Podyplomowych Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej

19-04-2022 , red.  Iwona Oleniuch
Prof. dr hab. Andrzej Rychard podczas zajęć na kierunku MBA, fot. A. Surowiec

W weekend 9-10 kwietnia 2022 r. zajęcia dla uczestników studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA) poprowadził wybitny socjolog, prof. dr hab. Andrzej Rychard.

Profesor mówił o strategicznym przywództwie w kontekście procesów business administration, ale także w odniesieniu do przemian społeczno-ekonomicznych i instytucjonalno-transformacyjnych. W szerokiej perspektywie prezentował zagadnienia negocjacji i rozwiązywania konfliktów. W oczywisty sposób nawiązał do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej, związanej z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, a także podkreślił szczególną rolę Rzeszowa, jako miasta przyjmującego uciekających przed wojną Ukraińców. Jak sam zauważył, nie można pominąć tego tematu, prowadząc zajęcia dotyczące przywództwa i konfliktów.

Sylwetka zawodowa prof. dra hab. Andrzeja Rycharda

Profesor Andrzej Rychard jest dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz przewodniczącym Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Jest wykładowcą i profesorem wizytującym na wielu uniwersytetach zagranicznych. Zajmuje się socjologią instytucji, socjologią polityki, gospodarki oraz socjologią postkomunistycznej transformacji.

Współpracuje z polskimi i zagranicznymi mediami. Komentuje bieżące wydarzenia i przemiany społeczne. W kontekście aktualnego kryzysu zdrowotnego wywołanego pandemią COVID-19 oraz konfliktu zbrojnego na Ukrainie, jest częstym gościem programów telewizyjnych, w których omawia skutki społeczne wynikające z rosnących zagrożeń o charakterze globalnym, krajowym i lokalnym.

Jest autorem wielu publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wśród ostatnio wydanych można wyróżnić:

• Legacy of Polish Solidarity: Social Activism, Regime Collapse, and Building a New Society (współredakcja), Peter Lang, Frankfurt am Main, 2015,
  • PiS: The End of The Beginning, [w:] Poland’s Memory Wars, J. Harper (ed.), CEU Press, 2018,
  • Zrozumieć COVID-19, (współautorstwo), [w:] Academia nr 4/64/2020.