Strona: Kurs Discovery finansowany przez Google / Centrum Studiów Podyplomowych Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej

Kurs Discovery finansowany przez Google

10-01-2024 , red.  Joanna Nakonieczny

Aż 10 tysięcy miejsc na kursie Discovery oferuje Polkom organizacja non-profit WomenGoTech. Na szkolenie, odbywające się w formule zdalnej, może zgłosić się każda kobieta, która zainteresowana jest zdobywaniem umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze IT. Całkowicie za darmo, gdyż organizator otrzymał grant od jednego z technologicznych gigantów – firmy Google.

Czym jest kurs Discovery?

Za przeprowadzenie kursu i warstwę merytoryczną odpowiada WomenGoTech. Ta litewska organizacja non-profit od momentu powstania w 2016 roku rozrosła się z lokalnego projektu do ruchu o znaczącym wpływie w Europie Środkowo-Wschodniej. Tylko z oferowanego obecnie kursu Discovery w ciągu trzech ostatnich lat skorzystało ponad 7 tys. kobiet.

Kurs Discovery pomaga kobietom odkrywać nowe ścieżki kariery w sektorze IT i inżynierii. Kursantki mogą przyjrzeć się 11 rolom, które mogą pełnić w świecie nowoczesnych technologii i zdecydować o tym, czy i w którym kierunku później iść.
Wiele osób myśli, że IT to tylko kodowanie, ale to coś znacznie więcej i wymaga innych umiejętności. Ten kurs pozwala zrozumieć możliwości i zdecydować, czy chcą pełnić którąkolwiek z tych ról, zanim zainwestują mnóstwo pieniędzy w jakiś kurs umiejętności twardych – zazacza Jarūnė Preikšaitė.

Cyberbezpieczeństwo, projekt manager, ale też języki kodowania

Kurs trwa 12 tygodni, ale można ukończyć go wcześniej. Odbywa się w formie zdalnej. Składa się z 12 filmów, a także z zadań praktycznych do każdego etapu. Dodatkowo każda kursantka otrzymuje e-book z materiałami zawierającymi zalecenia dotyczące dalszej nauki. Wraz z przystąpieniem do szkolenia przyznawany jest też dożywotni dostęp do prywatnej grupy na Facebooku, w której można dzielić się swoimi doświadczeniami, zadawać pytania czy socjalizować się z innymi kursantkami.

Wśród ścieżek opisywanych na kursie są m.in. te związane z cyberbezpieczeństwem, zarządzaniem projektami IT, rozwojem back-endu i front-endu, analizą biznesową, analizą danych, jak i przegląd języków kodowania, a nawet branży gier. Poszczególne etapy prowadzone są przez specjalistów m.in. z takich firm jak Google, Nord Security, Vinted, Accenture czy Wix.com.

Polska nadal potrzebuje specjalistek od IT

Program Discovery prowadzony jest w języku angielskim. Dostępne są napisy w języku polskim. Nie ma ograniczeń narodowościowych, ale WomenGoTech chcą zachęcić przede wszystkim kobiety z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Ukrainy, a teraz z Polski.
Liczba specjalistów ICT (IT i komunikacji -red.) w Polsce jest jedną z najniższych w UE. Jednak gospodarka nadal ma wysokie zapotrzebowanie, więc jest spora przestrzeń do przekwalifikowania się. Dodatkowo kobiety stanowią w Polsce ogromną, niewykorzystaną siłę. Wiemy jakie rozwiązania sprawdzają się na Litwie, więc chcemy przeszczepić je również na Polskę – podkreśla Jarūnė Preikšaitė.

Jak zapisać się na kurs

Na koniec garść informacji praktycznych. Przypomnijmy program (kurs) Discovery jest bezpłatny. Na kurs nie ma rekrutacji. Wystarczy zgłosić się poprzez formularz na https://womengotech.com/discovery-program-pl/. Kobiety chcące wziąć udział w kursie nie muszą spełniać żadnych wymogów formalnych.
Warto zaznaczyć, że dzięki zrozumieniu branży, możliwości, które daje oraz umiejętności, które muszą rozwinąć, kursantki mają znaczną świadomość wymagań stawianych w świecie ITC. Po przejściu kursu Discovery mogą ubiegać się o udział w naszym programie mentorskim, dzięki któremu mogą w pełni się przebranżowić – zapewnia Jarūnė Preikšaitė.

Źródło: https://kadry.infor.pl/kadry/hrm/szkolenia_i_rozwoj/6426608,kurs-discovery-za-darmo-dla-10-tys-polek-finansowany-przez-google-praca-w-it.html?fbclid=IwAR2WIa40DpOdQ-WLTj4ElpJKmPaFTxWf1cY0oGIDCIlsnm0_Lbk44ZZ-up4