Zarządzanie i pozyskiwanie funduszy europejskich

Studia mają na celu kompleksowe przygotowanie kadr do odpowiedniego pozyskiwania i wykorzystywania dostępnych dla Polski środków finansowych, pochodzących głównie ze źródeł europejskich.

Celem ogólnym studiów jest poszerzenie wiedzy zawodowej osób, które z racji obowiązków lub zainteresowań chciałyby uzyskać niezbędną wiedzę w zakresie mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej i zarządzania projektami europejskimi, a także pełną wiedzę w zakresie możliwości, zasad, form, metod, technik i praktyki ubiegania się o środki Unii Europejskiej dla celów realizacji projektów lub programów w Polsce oraz zasadach dotyczących prowadzenia, sporządzania, rozliczania merytorycznego i finansowego projektów finansowanych ze środków unijnych.

Aby osiągnąć cel ogólny studiów realizowane będą cele szczegółowe, które mają za zadanie zapoznać i wyposażyć słuchaczy w wiedzę i umiejętności z zakresu:

• problematyki polityki regionalnej UE i zasad jej finansowania,
  • wyszukiwania źródeł finansowania przedsięwzięć w zależności od typu beneficjenta,
  • możliwości składania wniosków i pozyskiwania pomocy z funduszy europejskich obszaru UE,
  • potencjalnych źródeł finansowania projektów,
  • przygotowywania i rozliczania wniosków aplikacyjnych w ramach funduszy strukturalnych oraz zarządzania zespołem projektowym,
  • opracowania formularzy aplikacyjnych,
  • zarządzania projektem.

Profil absolwenta

Studia adresowane będą przede wszystkim do osób związanych zawodowo z pozyskiwaniem funduszy unijnych. W toku studiów słuchaczom zostanie przekazana całkowicie lub częściowo nowa dla nich (albo poszerzona) wiedza i umiejętności wynikające z konstrukcji projektowanego programu. W związku z tym studia adresowane są przede wszystkim do pracowników administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, dziennikarzy, studentów V roku wszystkich kierunków studiów, a także tych wszystkich, którzy wiążą swoje perspektywy zawodowe z prącą w agendach UE i funduszami UE.

Grono wykładowców reprezentuje zarówno teorię, jak i praktykę. Pozwala to na przekazanie wiedzy oraz doświadczeń łączących obie te sfery. Umożliwia również pogłębienie współpracy, z jednej strony, oraz wypracowanie wniosków przydatnych w praktyce, z drugiej strony.

Zajęcia w ramach każdego z bloków tematycznych prowadzone są przez ekspertów z danej dziedziny, przedstawicieli instytucji zajmujących się wdrażaniem funduszy oraz pracowników naukowych.

Bloki i moduły

Wprowadzenie do problematyki funduszy unijnych

• Programy i fundusze europejskie
  • Polityka społeczna, rynek pracy, przedsiębiorczość