Doradztwo zawodowe w placówkach oświatowych

Studia mają na celu przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych dotyczących doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy studiów zapoznają się m.in. z teoriami i metodami wyboru zawodu, narzędziami pracy doradcy zawodowego, a także z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi podstaw doradztwa zawodowego i planowania kariery oraz jego rolą i zastosowaniem w systemie oświatowym.

Cele szczegółowe to m.in.: ukształtowanie podstaw teoretycznych oraz zrozumienie istoty poradnictwa zawodowego, ukształtowanie podstaw lub udoskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie doradztwa zawodowego, zrozumienie charakterystycznych dla zawodów problemów, zagadnień i dylematów etycznych, ukształtowanie indywidualnych umiejętności doradczych, ukształtowanie umiejętności ułatwiających pracę grupową, zrozumienie zachowań grupowych, zrozumienie zasad rozwoju zawodowego i psychologii wyboru życiowej drogi zawodowej (kariery), opanowanie umiejętności związanych z procedurami pomiaru i oceny wyników prowadzonych badań w zakresie doradztwa zawodowego oraz opracowywania zawodowej ekspertyzy doradczej, zdobycie i rozwinięcie pod kierunkiem nauczycieli doświadczenia zawodowego, pogłębianie lub osiągnięcie osobistego i zawodowego rozwoju, ukształtowanie umiejętności wchodzenia we właściwe interakcje z młodzieżą szkolną i z dorosłymi.

Poprzez odbycie studiów i praktykę oraz pomyślnie złożony egzamin końcowy słuchacze powinni zrealizować ogólne cele programowe poszczególnych modułów oraz kierunkowe cele poszczególnych przedmiotów.

Profil absolwenta

Studia adresowane są do nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy po ukończeniu studiów będą pełnić rolę szkolnego doradcy zawodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (Dziennik Ustaw nr 11 z 2003 roku poz. 114).

• Zarządzanie zasobami ludzkimi
  • Przemiany cywilizacyjne we współczesnym świecie i problematyka rozwoju zasobów ludzkich w aspekcie współczesnego rynku pracy
  • Globalizacja rynku pracy a bezrobocie
  • Instytucjonalna obsługa rynku pracy