Szkolenie okresowe pracowników służb bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby

Koszt szkolenia

• 380,- zł,
  • 330,- zł dla absolwentów studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (PRz).

Ramowy program szkolenia

Ramowy program szkolenia (Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – Dz. U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.)

1. Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, z omówieniem źródeł prawa międzynarodowego (dyrektyw WE, konwencji MOP) (5 godzin):
    • przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
    • przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet i młodocianych,
    • problemy związane z interpretacją niektórych przepisów.
  2. Problemy ergonomii w kształtowaniu warunków pracy (2 godziny).
  3. Metody identyfikacji, analizy i oceny zagrożeń oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami (5 godzin):
    • zagrożenia wypadkowe,
    • hałas i drgania mechaniczne,
    • szkodliwe czynniki chemiczne oraz pyły,
    • czynniki biologiczne,
    • promieniowanie podczerwone, jonizujące, nadfioletowe,
    • pola elektromagnetyczne,
    • energia elektryczna i elektryczność statyczna,
    • mikroklimat środowiska pracy,
    • oświetlenie pomieszczeń pracy i stanowisk pracy,
    • zagrożenia pożarowe i wybuchowe,
    • zagrożenia w transporcie wewnątrzzakładowym oraz przy składowaniu materiałów.
  4. Metody likwidacji lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych i niebezpiecznych występujących w procesach pracy (4 godziny).
  5. Nowoczesne rozwiązania techniczno-organizacyjne wpływające na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym (2 godziny):
    • urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne,
    • urządzenia zabezpieczające,
    • środki ochrony indywidualnej.
  6. Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (z uwzględnieniem programów komputerowych) (4 godziny - w tym 2 ćwiczeń).
  7. Analiza przyczyn wybranych wypadków przy pracy i związana z nimi profilaktyka (2 godziny).
  8. Nowoczesne metody pracy służby bhp (2 godziny).
  9. Nowoczesne metody szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (3 godziny - w tym 2 ćwiczeń).
  10. Zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku (1 godzina).
  11. Problemy ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska naturalnego (2 godziny).

Razem: 32 (w tym 4 ćwiczeń).